Co jest podstawą do pobierania opłat?
Pobieranie opłat od użytkowników muzyki, takich jak: nadawcy telewizyjni i radiowi, właściciele sklepów, restauracji, hoteli, klubów, zakładów usługowych i salonów urody, odbywa się na podstawie zawartych umów.
Jak zawierane są umowy?
Na terenie całego kraju działają pełnomocnicy reprezentujący ZPAV, upoważnieni do zawierania stosownych umów z użytkownikami muzyki. Każdego dnia przeprowadzają oni kontrole legalności odtwarzanej muzyki w prowadzonym biznesie takim jak sklepy, puby, bary, salony fryzjerskie, hotele, dyskoteki itd. oraz przygotowują warunki umów dla każdego klienta indywidualnie. Każda umowa zawiera szczegółowy opis dotyczący sposobu, zakresu oraz miejsca wykorzystania muzyki przez użytkownika, a także sposób płatności i wysokość należnego wynagrodzenia. Po zarejestrowaniu płatności na koncie, ZPAV wystawia użytkownikom stosowne dokumenty księgowe.
Co się dzieje z pobranymi opłatami?
Zainkasowane przez ZPAV środki na rzecz producentów od użytkowników muzyki dzielone są pomiędzy uprawnionych producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, proporcjonalnie do zakresu wykorzystania ich repertuaru.
Co roku, zgodnie z wymogami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r., dotyczącymi sprawozdawczości organizacji zbiorowego zarządzania, ZPAV przekazuje stosowne informacje do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
Sprawozdanieza rok 2023 Sprawozdanie
za rok 2022
Sprawozdanie
za rok 2021 Sprawozdanie
za rok 2020
Sprawozdanie
za rok 2019 Sprawozdanie
za rok 2018
Sprawozdanie
za rok 2017 Sprawozdanie
za rok 2016
Sprawozdanie
za rok 2015 Sprawozdanie
za rok 2014
Sprawozdanie
za rok 2013 Sprawozdanie
za rok 2012
Sprawozdanie
za rok 2011