Tu jesteś:
O nas / Jak działamy

ZPAV :: Opłaty za muzykę - O nas - Jak działamy

Co jest podstawą do pobierania opłat?

Pobieranie opłat od użytkowników muzyki, takich jak: nadawcy telewizyjni i radiowi, właściciele sklepów, restauracji, hoteli, klubów, zakładów usługowych i salonów urody, odbywa się na podstawie zawartych umów.

Jak zawierane są umowy?

Na terenie całego kraju działają pełnomocnicy reprezentujący ZPAV, upoważnieni do zawierania stosownych umów z użytkownikami muzyki. Każdego dnia przeprowadzają oni kontrole legalności odtwarzanej muzyki w prowadzonym biznesie takim jak sklepy, puby, bary, salony fryzjerskie, hotele, dyskoteki itd. oraz przygotowują warunki umów dla każdego klienta indywidualnie. Każda umowa zawiera szczegółowy opis dotyczący sposobu, zakresu oraz miejsca wykorzystania muzyki przez użytkownika, a także sposób płatności i wysokość należnego wynagrodzenia. Po zarejestrowaniu płatności na koncie, ZPAV wystawia użytkownikom stosowne dokumenty księgowe.


Co się dzieje z pobranymi opłatami?

Zainkasowane przez ZPAV środki na rzecz producentów od użytkowników muzyki dzielone są pomiędzy uprawnionych producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, proporcjonalnie do zakresu wykorzystania ich repertuaru.

Co roku, zgodnie z wymogami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r., dotyczącymi sprawozdawczości organizacji zbiorowego zarządzania, ZPAV przekazuje stosowne informacje do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Sprawozdanie
za rok 2017
Sprawozdanie
za rok 2016

Sprawozdanie
za rok 2015
Sprawozdanie
za rok 2014

Sprawozdanie
za rok 2013
Sprawozdanie
za rok 2012

Sprawozdanie
za rok 2011
Value gap
ZPAV Muzz-on - tylko legalna muzyka