Postępowanie w sprawie uzyskania nielegalnego dostępu do kont pocztowych ZPAV
W dniu 6 października 2015 r. Wydział do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Rejonowej Policji w Warszawie wszczął, na podstawie zawiadomienia ZPAV, dochodzenie z art. 267 par. 1 kodeksu karnego w sprawie uzyskania nielegalnego dostępu do kont pocztowych ZPAV.
W dniu 6 października 2015 r. Wydział do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Rejonowej Policji w Warszawie wszczął, na podstawie zawiadomienia ZPAV, dochodzenie z art. 267 par. 1 kodeksu karnego w sprawie uzyskania nielegalnego dostępu do kont pocztowych ZPAV i ujawnienia tak uzyskanych informacji osobom trzecim. Przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat.
Zdobyta drogą przestępstwa korespondencja została następnie wykorzystana przez stowarzyszenie STOART, w celu podjęcia próby wpłynięcia na przebieg prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postępowania, mającego wskazać jednego inkasenta wynagrodzeń z tytułu odtwarzania na rzecz posiadaczy praw pokrewnych, w szczególności producentów fonograficznych i artystów wykonawców.
Ponadto w ciągu ostatnich tygodni miała miejsce inna próba dyskredytacji ZPAV przez osobę mającą biznesowo-towarzyskie powiązania ze STOART-em, która złożyła fałszywy donos na ZPAV do MKiDN, wprowadzając w ten sposób w błąd urząd administracji państwowej. MKiDN zwróciło się do ZPAV i uzyskało pełną dokumentację niezbędną do złożenia zawiadomienia o przestępstwie w tym zakresie.
Powyższe zdarzenia, jak również liczne inne niezgodne z prawem i dobrymi obyczajami działania STOART wobec użytkowników, o czym było informowane licznymi skargami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rodzą zasadnicze wątpliwości co do zdolności STOART-u do prowadzenia poboru wynagrodzeń w imieniu posiadaczy praw pokrewnych w sposób prawidłowy i skuteczny, w rozumieniu odpowiednich przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.