Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Opłaty za muzykę - Aktualności

30 listopada 2016 r.

Zimowe przeboje

Zimowa aura już na dobre zagościła za oknem, czas więc zaktualizować playlisty i sięgnąć po piosenki inspirowane śnieżnym krajobrazem i ogniem w kominku.

Zimowe przeboje

Jeszcze nie świąteczne, ale już zimowe – współczesna muzyka rozrywkowa proponuje nam mnóstwo przebojów związanych z tą niewątpliwie inspirującą porą roku. Są wśród nich zarówno utwory artystów światowej sławy, jak i przeboje naszych rodzimych gwiazd.

Jednym z bardziej znanych jest przebój napisany przez Jule’a Styne’a i wykonywany m.in. przez Deana Martina – Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow!. Jest to kompozycja, którą można usłyszeć każdej zimy bez wyjątku, zarówno w stacjach radiowych, jak i miejscach publicznych. Co ciekawe, piosenka została napisana w słonecznej Kaliforni w lipcu 1945 roku. O zimie pisali także artyści trochę cięższych gatunków muzycznych, w tym gwiazdy rocka. Grupa Queen na tę porę roku stworzyła utwór zatytułowany A Winter’s Tale, z kolei The Rolling Stones – piosenkę Winter. O napisanie takiej kompozycji pokusiła się również Metallica, która w 1984 roku na albumie Ride the Lightning zamieściła utwór Trapped Under Ice.

Zimowych piosenek można znaleźć sporo również wśród rodzimych wykonawców. Polskie utwory, które co roku trafiają na zimowe playlisty, to m.in. Z kopyta kulig rwie wykonywany przez Skaldów, a także Zima, zima, śnieg Czerwonych Gitar, Jeszcze zima Maryli Rodowicz i Na całej połaci śnieg Anny Marii Jopek. Warto też wspomnieć o całej płycie przygotowanej przez Andrzeja Piasecznego i Seweryna Krajowskiego, zatytułowanej Zimowe piosenki.

O tej porze roku specjalne playlisty przygotowują zarówno stacje radiowe, jak i serwisy streamingowe. Poniżej została przedstawiona playlista na zimę, utworzona przez platformę Spotify.

1. Simon & Garfunkel – A Hazy Shade of Winter

2. They Might Be Giants – New York City

3. Dismemberment Plan – The Ice of Boston

4. The Walkmen – While I Shovel the Snow

5. Nick Cave & The Bad Seeds – Fifteen Feet of Pure White Snow

6. Fleet Foxes – White Winter Hymnal

7. Black Sabbath – Snowblind

8. Billie Holiday – I’ve Got My Love to Keep Me Warm

9. Gil Scott-Heron – Winter in America

10. The Mamas & The Papas – California Dreamin’

Value gap
69% gości hotelowych uważa, że muzyka jest jednym z głównych czynników kreujących atmosferę hotelu (MWFY)
75% gości hotelowych lubi słuchać muzyki w lobby, barach, restauracjach i przestrzeniach ogólnodostępnych w hotelu (MWFY)
73% właścicieli sklepów z odzieżą i obuwiem jest przekonanych o pozytywnych oddziaływaniu muzyki na klientów. Obecność muzyki przyciąga do nich klientów.
Szacowany przeciętny spadek przychodów przy braku muzyki to 2160 zł miesięcznie w sklepie spożywczym o dziennym utargu w granicach 1000 zł
78% kobiet odwiedzających salon urody wyżej cenni sobie dobrą muzykę niż oferowaną tam kawę, herbatę lub kolorowe czasopisma
Dobra muzyka pozwala skutecznie zrelaksować się podczas zabiegów kosmetycznych 2/3 klientom (76% kobiet, 85% klientów w wieku 20-29 lat)
20% regularnych gości salonów urody wybrałoby inny lokal gdyby nie była w nim odtwarzana muzyka
85% właścicieli klubów fitness i 90% właścicieli kręgielni i bilardów jest wręcz przekonana o promocyjnym znaczeniu muzyki w ich działalności i jej wpływie na zachowania oraz nastrój klientów
80% klientów czerpie więcej przyjemności z zajęć w klubie fitness podczas słuchania muzyki tła (MWFY)
80% klientów twierdzi, że muzyka w czsie zajęć fitness bardziej motywuje ich do ćwiczeń (MWFY)
Szacowany przeciętny spadek przychodów przy braku muzyki to 5476 zł miesięcznie w restauracji o dziennym utargu w granicach 600 zł
Jeżeli zostanie wyłączona dobra muzyka to 32,6% klientów restauracji wybierze inny lokal
82% właścicieli restauracji uważa, że muzyka zachęca klientów do odwiedzania ich lokali, jak i wydłuża ich czas pobytu w nich.
55% gości hotelowych preferuje spotkania z klientami w miejscach gzdie grana jest dobra muzyka (MWFY)
Fryderyk Festiwal 2022