ZPAV na festiwalu Soundedit
Związek Producentów Audio Video kolejny raz został partnerem Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu rozpocznie się już 25 października i będzie trwała przez cztery dni m.in., już tradycyjnie, w Klubie Wytwórnia.
Soundedit – to koncerty, wystawy, spotkania z uznanymi postaciami rynku fonograficznego, uroczysta gala rozdania nagród „Człowieka ze Złotym Uchem”, a także konferencja i warsztaty. W roku jubileuszowym organizatorzy zadbali o najbardziej rozbudowany program konferencyjno-warsztatowy w historii festiwalu. Rozpoczyna się we czwartek 25 października i trwa do soboty, a realizowany będzie w Radiu Łódź, salach Hotelu Hilton oraz Klubie Wytwórnia.
W ramach konferencji odbędą się także dwa panele z przedstawicielami Związku Producentów Audio Video.
W sobotę o godzinie 14:00 w Klubie Wytwórnia Tomasz Lipiński (muzyk, lider zespołów Tilt i Brygada Kryzys, członek Prezydium Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS), Rafał Bryndal (satyryk, autor tekstów, współtwórca pism literackich i kulturalnych, członek Prezydium Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS) oraz Bogusław Pluta (dyrektor OZZ ZPAV) opowiedzą o Dyrektywie w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Parlament Europejski poparł ten niezwykle istotny dla całego środowiska artystycznego projekt. Nowe przepisy mają zapewnić posiadaczom praw autorskich uczciwe wynagrodzenia z tytułu wykorzystania utworów w serwisach takich jak YouTube. Uchwalenie dyrektywy będzie dla twórców wydarzeniem tej miary, co podpisanie pierwszej umowy licencyjnej z radiem w latach 20. ubiegłego wieku. To prawdziwy kamień milowy w walce o godziwe tantiemy. W Polsce dyrektywę okrzyknięto mianem „ACTA2” i posłużono się nią w politycznej walce. Sytuacja ta nie miała precedensu w całej Unii Europejskiej. Paneliści wyjaśnią, jakie tak naprawdę zmiany wprowadzi dyrektywa i czemu mówienie o „nowej cenzurze” czy „kneblowaniu Internetu” jest wprowadzaniem społeczeństwa w błąd. Dyrektywa o prawie autorskim to nie cenzura, 27.10 (sobota), godz. 14:00, Klub Wytwórnia.
Godzinę później, o 15:00, Wincenty Krawczyk (sekretarz Zarządu STOART) oraz Tomasz Lipiński i Bogusław Pluta wyjaśnią zasady funkcjonowania organizacji zbiorowego zarządzania. Dzięki światowemu systemowi ochrony praw autorskich organizacje zbiorowego zarządzania (OZZ) gwarantują, że wykonawcy, twórcy i producenci utworów otrzymują należne im wynagrodzenia. Wyjaśniamy, czym zajmują się STOART, ZAiKS i ZPAV oraz jak za ich pośrednictwem zarabiać na twórczości. STOART/ZAiKS/ZPAV – jak to działa?, 27.10 (sobota), godz. 15:00, Klub Wytwórnia.
Szczegółowy program konferencji znajduje się: tutaj (kliknij)
Soundedit – to także, już tradycyjnie, gala wręczenia nagród „Człowieka ze Złotym Uchem”. W tym roku to szczególne wyróżnienie trafi do trójki artystów z trzech zupełnie różnych światów muzycznych. Katarzyna Nosowska jest pierwszą kobietą w historii festiwalu, która podczas uroczystej gali otrzyma statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem”. Nagroda trafi do rąk artystki w uznaniu za „szczególne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej oraz kunszt słowa”. Statuetkę otrzyma także słynny producent Giorgio Moroder za „całokształt dokonań w dziedzinie produkcji muzycznej”. Trzecim z nagrodzonych będzie kompozytor Andrzej Korzyński, któremu wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu za „wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”.
Karnety na festiwal można nabyć na stronach: ticketmaster.pl, bilety24.pl i biletomat.pl, a bilety na poszczególne dni także w kasie Klubu Wytwórnia oraz w sieci salonów: Empik, Media Markt, Saturn.
Źródło: materiały prasowe Soundedit oraz materiały własne.