Tu jesteś:
Aktualności

ZPAV :: Opłaty za muzykę - Aktualności

20 listopada 2019 r.

Słuchanie muzyki jest korzystne dla zdrowia

British Academy of Sound Therapy na zlecenie serwisu Deezer przygotowała badania, które udowodniły, że słuchanie muzyki przez 78 minut dziennie ma korzystny wpływ dla zdrowie człowieka.

Słuchanie muzyki jest korzystne dla zdrowia

Jak możemy przeczytać na stronach terazmuzyka.pl, na zlecenie serwisu Deezer przebadano nawyki 7 500 osób, sprawdzając, jak muzyka wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne.

Wyniki badania pokazały, że średnio już po 11 minutach słuchania muzyki można odczuć korzyści z tego płynące, a tylko pięć minut, aby poczuć się szczęśliwszym.

Jednak, aby zachować zdrowie psychiczne i fizyczne, należy słuchać muzyki przez 78 minut dziennie w odpowiednich proporcjach co do nastroju: muzykę podnoszącą na duchu, relaksującą, zwalczającą smutek, motywującą i pomagającą zapanować nad gniewem.

Przedstawiono także szczegółowe dawki dziennego zapotrzebowania na każdy rodzaj muzyki. Na łączne 78 minut powinno się składać:

14 minut muzyki podnoszącej na duchu, aby poczuć się szczęśliwym;

16 minut muzyki uspokajającej, żeby się zrelaksować;

16 minut muzyki niwelującej smutek;

15 minut muzyki motywacyjnej, żeby wspomóc koncentrację;

17 minut muzyki, która pomoże w opanowaniu gniewu.

Respondenci wskazali, że to muzyka pop najskuteczniej wywołuje poczucie szczęścia, podczas gdy muzyka klasyczna najczęściej przyczynia się do relaksu, zaś V symfonię Beethovena respondenci wskazywali jako najlepszą dla wyciszenia umysłu. Jedna trzecia badanych określiła także, że muzyka rockowa pomagała w opanowaniu uczuć gniewu.

Lyz Cooper z British Academy of Sound Therapy skomentowała wyniki badań:

Istnieją pewne właściwości muzyki, które wpływają na umysł i ciało. Poświęcanie czasu każdego dnia na słuchanie muzyki, która wywołuje różne emocje, może mieć bardzo korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Słuchanie piosenek, które wywołują poczucie szczęścia zwiększa przepływ krwi do obszarów mózgu związanych z nagrodą, a zmniejsza do ciała migdałowatego, części mózgu związanej ze strachem.Źródło: antyradio.pl, rhinegold.co.uk

Value gap
69% gości hotelowych uważa, że muzyka jest jednym z głównych czynników kreujących atmosferę hotelu (MWFY)
75% gości hotelowych lubi słuchać muzyki w lobby, barach, restauracjach i przestrzeniach ogólnodostępnych w hotelu (MWFY)
73% właścicieli sklepów z odzieżą i obuwiem jest przekonanych o pozytywnych oddziaływaniu muzyki na klientów. Obecność muzyki przyciąga do nich klientów.
Szacowany przeciętny spadek przychodów przy braku muzyki to 2160 zł miesięcznie w sklepie spożywczym o dziennym utargu w granicach 1000 zł
78% kobiet odwiedzających salon urody wyżej cenni sobie dobrą muzykę niż oferowaną tam kawę, herbatę lub kolorowe czasopisma
Dobra muzyka pozwala skutecznie zrelaksować się podczas zabiegów kosmetycznych 2/3 klientom (76% kobiet, 85% klientów w wieku 20-29 lat)
20% regularnych gości salonów urody wybrałoby inny lokal gdyby nie była w nim odtwarzana muzyka
85% właścicieli klubów fitness i 90% właścicieli kręgielni i bilardów jest wręcz przekonana o promocyjnym znaczeniu muzyki w ich działalności i jej wpływie na zachowania oraz nastrój klientów
80% klientów czerpie więcej przyjemności z zajęć w klubie fitness podczas słuchania muzyki tła (MWFY)
80% klientów twierdzi, że muzyka w czsie zajęć fitness bardziej motywuje ich do ćwiczeń (MWFY)
Szacowany przeciętny spadek przychodów przy braku muzyki to 5476 zł miesięcznie w restauracji o dziennym utargu w granicach 600 zł
Jeżeli zostanie wyłączona dobra muzyka to 32,6% klientów restauracji wybierze inny lokal
82% właścicieli restauracji uważa, że muzyka zachęca klientów do odwiedzania ich lokali, jak i wydłuża ich czas pobytu w nich.
55% gości hotelowych preferuje spotkania z klientami w miejscach gzdie grana jest dobra muzyka (MWFY)
Fryderyk Festiwal 2022