Tu jesteś:
Newsletter

28.04.2015
Powrót do newslettera

Jak muzyka oddziałuje na nasz mózg?

Jak muzyka oddziałuje na nasz mózg?

Muzyka to stały element życia człowieka. Bardzo często towarzyszy nam w drodze, w pracy oraz w domu. Potencjał muzyki jest ogromny – jak wiadomo wykorzystanie jej w biznesie przynosi spektakularne efekty. Według badań muzyka pozytywnie wpływa zarówno na klientów np.: sklepów, restauracji, którzy deklarują, że zdecydowanie polecają miejsca, w których gra muzyka i w takich też lepiej czują się, ale również ma pozytywny wpływ na personel – odtwarzanie muzyki w miejscu pracy zwiększa produktywność pracowników i poczucie zadowolenia z wykonywanych zadań.1)

Muzyka ma ogromny wpływ na nas, pobudza emocje, zwiększa koncentrację, a także mobilizuje do działania. Niemniej, niewielu z nas potrafi wytłumaczyć, co dokładnie dzieje się w naszym mózgu podczas słuchania muzyki. Jak to się dzieje, że jest ona w stanie wpływać na nasz nastrój?

Muzyka angażuje tzw. układ nagrody zwany także ośrodkiem przyjemności – zbiór struktur mózgowych, połączonych z motywacją i kontrolą zachowania. Jego pobudzenie związane jest z subiektywnym odczuwaniem przyjemności. Muzyka oddziaływując na układ nagrody sprawia, że w trakcie jej słuchania, nasz mózg zaczyna wydzielać hormon szczęścia - dopaminę, która w znacznej mierze odpowiada za uczucie przyjemności. Dodatkowo organizm zaczyna wytwarzać także takie związki jak serotonina, adrenalina oraz enkefaliny (peptydy opioidowe), które dopełniają efektu poczucia zadowolenia, co w konsekwencji sprawia, że podczas słuchania muzyki zaczynamy czuć się lepiej.

W 2013 roku badacze z Finlandii, Wielkiej Brytanii i Danii postanowili sprawdzić jak nasz mózg reaguje na konkretne utwory. Okazało się, że inne obszary mózgu aktywują się podczas słuchania grupy The Beatles, a inne gdy do naszych uszu dociera argentyńskie tango. Dodatkowo, badanie dowiodło, że inaczej traktowana jest muzyka instrumentalna oraz ta, w której pojawia się tekst. Obecność wokalu sprawia, że aktywniejsza jest lewa półkula mózgu.

Rzeczywiście, spokojniejsza, wolniejsza muzyka wprawia nas w nastrój bardziej refleksyjny i senny. Muzyka szybsza powoduje, że mamy więcej energii. Muzyka agresywna zwiększa ilość odczuwanych silnych emocji, natomiast melodyjne dźwięki i przyjemny wokal sprawiają, że czujemy się szczęśliwi, a na naszych twarzach pojawia się uśmiech.

Redakcja gazety „The Huffington Post” przygotowała listę utworów, które wprowadzają nas w lepszy nastrój i sprawiają, że poziom naszego zadowolenia wzrasta. Oto wyłoniona 11 naładowanych pozytywną energią utworów, co bezpośrednio przekłada się na wzrost obrotów oraz produktywności pracowników.

  • Bruno Mars The Lazy Song
  • Train Save Me San Francisco
  • Brett Dennen Here Comes The Sun
  • The Beatles The Lazy Song
  • Michael Franti & Spearhead The Sound of Sunshine
  • Pharrell Williams Happy
  • OutKast Hey Ya
  • Dexys Midnight Runners Come On Eileen
  • Alan Jaackson/Jimmy Buffett Five O’Clock Somewhere
  • Mika Love Today
  • Queen Don’t Stop Me Now

źródło: ppluk.com, playlists.net

1)Badania przeprowadzone na zlecenie MusicWorks, projektu brytyjskich OZZ – PPL oraz PRS for Music. www.musicworksforyou.com