24.07.2015 Powrót do newslettera
Relaksacyjne działanie muzyki metalowej
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Queensland w Australii przez studentkę Leah Sharman oraz wykładowczynię dr Geneive Dingle, muzyka metalowa ma zupełnie inny wpływ niż mogłoby się wydawać – działa relaksacyjnie i uspokajająco.
Do badania zaproszono 39 osób – w grupie wiekowej 18-34 – deklarujących się jako fani ciężkich brzmień. Poproszono ich o opisanie jakiejś sytuacji frustrującej, związanej z życiem prywatnym, pracą czy finansami, by wywołać w nich uczucie złości. Następnie, po 16 minutach, gdy poziom gniewu został osiągnięty, część badanych przez kolejne 10 minut siedziała w ciszy, natomiast pozostali w tym czasie słuchali muzyki, którą sami wcześniej wybrali. Podczas badania cały czas monitorowano zmiany emocjonalne uczestników eksperymentu.
Przewidywano, że u osób, które przez 10 minut słuchały muzyki takiej jak m.in.: punk rock, metal czy emo, zostanie odnotowany wzrost poczucia agresji i złości, jak wynikło jednak z analizy, osoby te uspokoiły się w stopniu zbliżonym do tych, które ten czas spędziły w ciszy.
Okazało się, że muzyka uregulowała poziom smutku, i co więcej zwiększyła pozytywne emocje.[…] Wyniki pokazały, że po wprowadzeniu muzyki zdecydowanie zmniejszył się poziom wrogości, rozdrażnienia i stresu. Muzyka pomogła im (uczestnikom badania) odkryć pełną gamę emocji, które odczuwali, a co istotne, po badaniu, czuli się bardziej aktywni i zainspirowani. – czytamy w oświadczeniu wydanym przez badaczki z Uniwersytetu Queensland.
Pomimo że większość utworów wybranych przez uczestników zawierała tematy związane ze złością czy smutkiem, osoby, które wzięły udział w teście zgłaszały, że muzyka ta zwiększyła ich poczucie szczęście, a także poprawiła samopoczucie.
Celem badania było zdementowanie teorii przeciwników muzyki metalowej, że takie gatunki muzyczne przyczyniają się do wzrostu agresji oraz złości u osób, które jej słuchają.
Źródło: uq.edu.au, huffingtonpost.com