Tu jesteś:
Newsletter

30.04.2018
Powrót do newslettera

Raper Kendrick Lamar uhonorowany Pulitzerem

Raper Kendrick Lamar uhonorowany Pulitzerem

Amerykański raper Kendrick Lamar 17 kwietnia otrzymał Pulitzera - prestiżową nagrodę przyznawaną za wybitne dokonania w dziennikarstwie, literaturze pięknej i muzyce. Wyróżniono go w ten sposób za ostatni album z 2017 roku zatytułowany DAMN.

To pierwszy Pulitzer dla artysty reprezentującego nie tylko rap, ale muzykę popularną w ogóle. Zwykle przyznaje się ją twórcom muzyki klasycznej oraz jazzowej – w ubiegłym roku muzycznego Pulitzera otrzymał chiński kompozytor, Du Yun.

Kendrick Lamar jest czołowym reprezentantem amerykańskiego i światowego rapu, wielokrotnie nagradzanym – między innymi – statuetkami Grammy, których ma na koncie już 12, z czego 5 dla wspomnianego albumu. To artysta doceniany nie tylko za walory artystyczne muzyki czy teledysków, ale też za zaangażowanie w kwestie społeczne. Utwór Alright z poprzedniego albumu Lamara To Pimp a Butterfly został nieoficjalnym hymnem ruchu protestacyjnego Black Lives Matter, który potępił brutalność policji wobec czarnoskórych obywateli.

Polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć i posłuchać nagrodzonego rapera w połowie sierpnia, podczas Kraków Live Festival.

Więcej informacji o tegorocznych nagrodzonych na stronie: www.pulitzer.org/prize-winners-by-year/2018

Źródło: muzyka.interia.pl, cojestgrane24.wyborcza.pl