Tu jesteś:
Newsletter

30.11.2016
Powrót do newslettera

Zimowe przeboje

Zimowe przeboje

Zimowa aura już na dobre zagościła za oknem, czas więc zaktualizować playlisty i sięgnąć po piosenki inspirowane śnieżnym krajobrazem i ogniem w kominku.

Jeszcze nie świąteczne, ale już zimowe – współczesna muzyka rozrywkowa proponuje nam mnóstwo przebojów związanych z tą niewątpliwie inspirującą porą roku. Są wśród nich zarówno utwory artystów światowej sławy, jak i przeboje naszych rodzimych gwiazd.

Jednym z bardziej znanych jest przebój napisany przez Jule’a Styne’a i wykonywany m.in. przez Deana Martina – Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow!. Jest to kompozycja, którą można usłyszeć każdej zimy bez wyjątku, zarówno w stacjach radiowych, jak i miejscach publicznych. Co ciekawe, piosenka została napisana w słonecznej Kaliforni w lipcu 1945 roku. O zimie pisali także artyści trochę cięższych gatunków muzycznych, w tym gwiazdy rocka. Grupa Queen na tę porę roku stworzyła utwór zatytułowany A Winter’s Tale, z kolei The Rolling Stones – piosenkę Winter. O napisanie takiej kompozycji pokusiła się również Metallica, która w 1984 roku na albumie Ride the Lightning zamieściła utwór Trapped Under Ice.

Zimowych piosenek można znaleźć sporo również wśród rodzimych wykonawców. Polskie utwory, które co roku trafiają na zimowe playlisty, to m.in. Z kopyta kulig rwie wykonywany przez Skaldów, a także Zima, zima, śnieg Czerwonych Gitar, Jeszcze zima Maryli Rodowicz i Na całej połaci śnieg Anny Marii Jopek. Warto też wspomnieć o całej płycie przygotowanej przez Andrzeja Piasecznego i Seweryna Krajowskiego, zatytułowanej Zimowe piosenki.

O tej porze roku specjalne playlisty przygotowują zarówno stacje radiowe, jak i serwisy streamingowe. Poniżej została przedstawiona playlista na zimę, utworzona przez platformę Spotify.

1. Simon & Garfunkel – A Hazy Shade of Winter

2. They Might Be Giants – New York City

3. Dismemberment Plan – The Ice of Boston

4. The Walkmen – While I Shovel the Snow

5. Nick Cave & The Bad Seeds – Fifteen Feet of Pure White Snow

6. Fleet Foxes – White Winter Hymnal

7. Black Sabbath – Snowblind

8. Billie Holiday – I’ve Got My Love to Keep Me Warm

9. Gil Scott-Heron – Winter in America

10. The Mamas & The Papas – California Dreamin’