Tu jesteś:
Newsletter

21.12.2016
Powrót do newslettera

Ogłoszono nominacje do Grammy 2017

Ogłoszono nominacje do Grammy 2017

Ogłoszono nominacje do nagród Grammy. Najwięcej uzyskała Beyoncé, która ma szansę na statuetkę w 9 kategoriach. Po osiem otrzymali Drake, Rihanna oraz Kanye West. Szanse na statuetki mają także Polacy – w kategorii Najlepszy Album Muzyka Chóralna nominowana została płyta Krzysztofa Pendereckiego Penderecki Conducts Penderecki, volume 1, natomiast w kategorii operowej, płyta Szymanowski: Król Roger z Mariuszem Kwietniem w głównej roli.

Po wtorkowym ogłoszeniu Beyoncé stała się rekordzistką pod względem uzyskanych nominacji. Amerykańska wokalistka w ciągu całej swojej kariery otrzymała ich aż 62. W tym roku artystka ma szansę na zdobycie statuetki w najważniejszych kategoriach: Album Roku, Nagranie Roku oraz Piosenka Roku. Z kolei Kanye West, który otrzymał 8 nominacji ma szansę na wyróżnienie m.in. w kategorii Najlepszy Album Rap oraz Najlepsza Piosenka Rap.

Nominację do Grammy otrzymało także dwóch wybitnych artystów, którzy odeszli w bieżącym roku: David Bowie w kategorii Najlepszy Album Alternatywny oraz Prince w kategorii Najlepsza Inżynieria Dźwięku w Muzyce Nieklasycznej.

Wśród 80 kategorii znalazły się także dwa polskie akcenty. W kategorii Najlepszy Album Muzyka Chóralna nominację otrzymał ostatni album Krzysztofa Pendereckiego Penderecki Conducts Penderecki volume 1. Z kolei nagranie jednej z najsłynniejszych oper Karola Szymanowskiego Król Rodger w interpretacji londyńskiej Royal Opera House z udziałem Mariusza Kwietnia otrzymało nominację w kategorii Najlepsze Nagranie Operowe.

Nagrody Grammy przyznawane są przez członków amerykańskiej Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji. Statuetki zostaną wręczone po raz 59. na ceremonii w Los Angeles, która odbędzie się 12 lutego 2017 roku.

Pełna lista nominowanych jest dostępna na stronie:

billboard.com/articles/news/7597556/grammys-nominees-complete-list-2017

Źródło: billboard.com