Tu jesteś:
Newsletter

21.12.2016
Powrót do newslettera

Rekordowa sprzedaż płyt winylowych w Wielkiej Brytanii

Rekordowa sprzedaż płyt winylowych w Wielkiej Brytanii

W pierwszym tygodniu grudnia bieżącego roku wartość sprzedaży winyli sięgnęła 2,5 miliona funtów. To o 0,4 miliona funtów więcej niż w przypadku sprzedaży plików z muzyką (2,1 miliona funtów). Wynik ten jest pierwszą w historii tego typu sytuacją w brytyjskim przemyśle muzycznym.

Jak podkreślają eksperci, płyty winylowe w Wielkiej Brytanii wracają w tym kraju do mainstreamu i przestają być jedynie elementem charakterystycznym wyłącznie dla audiofilów. Obecnie można je znaleźć nawet w większych supermarketach, takich jak Tesco czy Sainsbury’s. Tendencje wzrostowe były już widoczne wcześniej, jednak dopiero teraz przybrały takie rozmiary. Ale sytuacja ta jest także związana ze spadkiem sprzedaży plików cyfrowych. W poprzednim roku w analogicznym okresie wartość sprzedaży czarnych krążków wyniosła 1,2 miliony funtów, zaś plików cyfrowych – 4,4 miliona funtów.

Płyta winylowa stała się też naprawdę modnym świątecznych prezentem. – Jeszcze do niedawna na winylach znaleźć można było raczej niszowe albumy, niewielka grupa zespołów nadal wydaje single czy całe płyty. Dziś coraz więcej wytwórnia stawia na ten nośnik i są to najróżniejsze gatunki, od składanek muzyki filmowej po przeboje pop – stwierdził Kim Baley z Entertainment Retailers Association.

W zestawieniach sprzedaży płyt winylowych w Wielkiej Brytanii aktualnie przodują tacy artyści jak Kate Bush, Amy Winehouse oraz Busted

Źródło: pcworld.pl