Tu jesteś:
Newsletter

27.01.2017
Powrót do newslettera

Muzyka w gabinetach lekarskich

Muzyka w gabinetach lekarskich

Jak dowodzą badania, muzyka ma bardzo istotny wpływ na zdrowie człowieka, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Stąd coraz częściej muzykę słychać w gabinetach lekarskich i poczekalniach przychodni.

Od wielu lat muzykoterapia stosowana jest jako terapia niekonwencjonalna, jednak nauka dostarcza coraz więcej dowodów na to, że faktycznie muzyka ma dobroczynny wpływ na stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Serwis sciencenordic.com opublikował wyniki badań wykonanych w 2014 r. przez Uniwersytet Aarhus w Danii. Dowiedziono, że muzyka jest skuteczna w łagodzeniu bólu, obniża poczucie lęku, podnosi odporność organizmu, a nawet pomaga ludziom chorym na serce. Z kolei w 2009 roku, w wyniku wieloletnich badań prowadzonych przez włoskiego uczonego z Uniwersytetu w Pawii, prof. Luciano Bernardiego, stwierdzono, że tempo muzyki jest ściśle związane z tętnem oraz ciśnieniem krwi. W trakcie eksperymentu badanym odtwarzano dwa utwory: Power of Equality zespołu Red Hot Chili Peppers oraz Adagio molto e cantabile z IX Symfonii Beethovena. W przypadku pierwszego zanotowano znaczący wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie bicia serca, z kolei w drugim przypadku – zupełnie odwrotnie.

W 2011 roku dziennik „Journal of Pain” opublikował wyniki badań, z których wynika, że dźwięki potrafią zredukować ból dzięki zaangażowaniu emocji, które jakby zaczynają konkurować z odczuwaniem bólu. Wpływając na nasze reakcje emocjonalne i poznawcze, muzyka sprawia, że mniej koncentrujemy się na przykrych doznaniach. Co ciekawe, muzyka bardziej pomaga osobom o wysokim poziomie poczucia lęku niż tym, którzy nie byli zaniepokojeni.

Na rolę muzyki w medycynie zwraca uwagę specjalista w tej dziedzinie, dr Lee Bartel:

Muzykoterapia jest znaną i cenioną metodą w pracy z pacjentami. Rola muzyki w terapii polega przede wszystkim na wywołaniu u pacjenta określonej reakcji emocjonalnej. Dzięki temu mózg pozwala radzić sobie z różnymi problemami w inny, lepszy i bardziej efektywny sposób, pozwala na uaktywnienie potencjału intelektualnego i emocjonalnego pacjenta.

Muzykę w poczekalniach lekarskich doceniają także sami pacjenci. Według badania opublikowanego przez portal musicworksforyou.com, aż 80% pacjentów uważa, że muzyka odtwarzana w poczekalni skraca ich poczucie czasu oczekiwania na wizytę, zaś 74% pacjentów – że dzięki niej odczuwa mniejsze zdenerwowanie.

Coraz częściej słyszymy muzykę w gabinetach lekarskich oraz poczekalniach, jednak specjaliści przypominają, że nie każdy utwór sprzyja zabiegom i konsultacjom. Niemniej odpowiednio dobrana muzyka potrafi stworzyć silną więź pomiędzy pacjentem oraz lekarzem, pomóc w rozładowaniu stresu pacjenta oraz zwiększyć koncentrację lekarza. Przyjemne dźwięki są w stanie nawet pełnić rolę samodzielnego lekarstwa. Jednak niezmiernie ważne jest, by dobrać odpowiedni rodzaj muzyki do problemu, chociaż, jak twierdzi Bartel, nie ma jednego i uniwersalnego gatunku, który pomoże w każdym medycznym przypadku:

Nie ma jednego rodzaju czy stylu. To zależy przede wszystkim od konkretnej osoby, pacjenta, jego gustu, wspomnień, upodobań itp. Każdy ma swój własny ulubiony styl i własny „katalog” piosenek, z którymi jest zżyty emocjonalnie i które korespondują z jego wnętrzem. Jeśli miałbym wskazać jeden szczególny, uniwersalny rodzaj utworów – są to piosenki, które poznajemy w okresie dzieciństwa, one najmocniej wbijają się w pamięć.

Wpływ muzyki na nasze samopoczucie i psychikę jest bezsprzeczny, a siła związku pomiędzy ciałem a umysłem jest znana od wielu już lat. Uczucia, emocje, stres, czynniki psychospołeczne – mają silny wpływ na stan zdrowia każdego z nas, dlatego coraz częstsze wykorzystywanie muzyki w gabinetach lekarskich wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

Źródło: hsite.pl, ajph.aphapublications.org, sciencenordic.com, jpain.org