Tu jesteś:
Newsletter

18.12.2014
Powrót do newslettera

Cała prawda o muzyce świątecznej

Cała prawda o muzyce świątecznej

Już od kilku lat to nie śnieg przypomina nam o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, a dekoracje i muzyka, którą można usłyszeć w centrach handlowych, radiach czy kawiarniach. Wprawienie nas w odpowiedni nastrój to jedno z podstawowych celów marketingu sensorycznego.

Z naszych globalnych danych, można wywnioskować, że okres ten to dla wielu marek początek przygody z nowoczesnymi technologiami wspierającymi sprzedaż – mówi Aleksandra Potrykus-Wincza Country Manager w firmie Mood Media, która zajmuje się marketingiem sensorycznym. W dzisiejszych czasach, ciężko jest konkurować jedynie samą ofertą produktową. Coraz większe znaczenie ma atmosfera sklepu, która przyciąga klientów do swojego wnętrza. Nasze badania pokazują, że dwie trzecie decyzji podejmowanych przez konsumentów ma miejsce w punkcie handlowym lub usługowym. Jednocześnie ponad 50% kupujących deklaruje, że są skłonni dłużej zostać w sklepie lub lokalu, którego atmosfera odpowiada im. To pokazuje, jak duże znaczenie ma marketing sensoryczny, który w okresie świątecznym cieszy się jeszcze większą popularnością – dodaje Aleksandra Potrykus-Wincza.

Okres przedświąteczny to czas wzmożonego ruchu w sklepach, a także wzmożonej walki o klienta i jego portfel. Muzyka jako jeden z elementów marketingu sensorycznego, może zostać skutecznym orężem. Właściwie dobrana wprawia konsumentów w dobry nastrój, ale także wpływa na personel – potwierdzają to badania przeprowadzone przez Mood Media we współpracy z ESOP.

Dzięki muzyce, obsługa częściej i chętniej wchodzi w interakcje społeczne z klientami. Odpowiednio dobrane utwory motywują pracowników do bogatszych relacji z kupującym, sprawiając, że zaczyna on postrzegać miejsce sprzedaży jako sympatyczne, do którego lubi przychodzić i do którego będzie wracać – mówi Aleksandra Potrykus -Wincza.

Przy dobieraniu muzyki warto zwrócić uwagę na tempo. Spokojne utwory spowalniają konsumentów, dzięki czemu spędzają oni w sklepie więcej czasu i są bardziej skłonni do większych zakupów. W raportach przedstawianych przez Mood Media takie utwory mogą przyczynić się nawet do 38% wzrostu sprzedaży w lokalach handlowych oraz usługowych.

Potwierdziły to również badania, przeprowadzone przez amerykańskiego psychologa R.E. Millmana, już latach 80. ubiegłego wieku. Wyniki były jednoznaczne – określony rodzaj muzyki wpływał na zwiększenie lub zmniejszenie obrotów w punktach sprzedaży. Dowiódł on także, że muzyka najbardziej oddziałuje na młodych konsumentów. Osoby poniżej 25 roku życia zwiększały swoje zakupy aż o 51%.

Muzyka świąteczna wiedzie prym także w strategii sensorycznej dla lokali usługowych i gastronomicznych. Mood Media szacuje się, że restauracja, która zrezygnowałaby z puszczania muzyki mogłaby odnotować obniżenie obrotów aż o 37%. To między innymi dlatego aż w 85% lokali gastronomicznych, muzyka grana jest bez przerwy.

A jakie konkretnie utwory wybrać na święta? Lista jest naprawdę długa. Wśród chyba kilkuset świątecznych przebojów są takie, które rozpozna każdy, bez względu na wiek i pochodzenie, a także nowe, które pojawiają się każdego roku nagrywane przez najpopularniejszych w danym okresie artystów. Największe świąteczne hity już po pierwszych nutach przywołują magię świąt. To właśnie one sprawiają, że słuchający zaczyna zatapiać się w marzeniach, zastanawiając się, kto w tym roku zasiądzie przy świątecznym stole i jakie prezenty powinien kupić najbliższym. Dlatego marki, coraz częściej wracają do klasycznych utworów kojarzonych ze świętami takich jak Jingle Bells czy Rudolf the Red Nose Raindeer. Amerykańscy rynek muzyczny już od lat 50. dostarcza piosenek, które do dziś goszczą na świątecznych listach przebojów, ale możemy też wybrać z coraz bogatszej oferty polskich wykonawców – od kolęd Zbigniewa Preisnera po Stanisława Soykę, Krzysztofa Krawczyka czy Zimowe Piosenki Andrzej Piasecznego i Seweryna Krajewskiego. Należy też pamiętać, że utwory cykliczne powtarzane przez długi czas, w dużej ilości, mogą w końcu się znudzić i zniknie ich pozytywny wpływ na klienta. Dlatego warto poszukiwać nowych utworów i uzupełnić świąteczną listę przebojów także o te mniej popularne.


Oto lista najlepszych piosenek świątecznych według portalu music-new.com:

  1. White Christmas - Bing Crosby
  2. Christmas Wrapping - The Waitresses
  3. Santa Claus is Coming to Town - Bruce Springsteen
  4. Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow! - Dean Martin
  5. Driving Home for Christmas - Chris Rea
  6. I Wish it Could be Christmas Everyday - Wizzard
  7. Merry Xmas Everybody - Slade
  8. Do They Know It's Christmas? - Band Aid
  9. All I Want for Christmas Is You - Mariah Carey
  10. Fairytale of New York - The Pogues

Źródło: bodyodd.nbcnews.com, informacja prasowa Mood Media